Alertes de seguretat

L’ecap m’informa d’una alerta de seguretat en la prescripció de medicaments.

A la Rosa algú li ha prescrit rosuvastatina…

Com pot ser?

La Rosa a qui seguim fa més de 10 anys té una cardiopatia isquèmica i hem provat molts tractaments per rebaixar el seu LDL. Ha tingut reaccions adverses a estatines, fibrats i ezetimiba. Amb l’acord del cardiòleg hem renunciat a tractar-li la dislipèmia…I ho hem fet constar en el registre d’efectes adversos de la seva història clínica, el Prefaseg.

Així que… qui li ha prescrit la rosuvastatina?

Veig que hi ha un informe d’alta de l’hospital; l’internista li ha prescrit l’estatina. A l’informe no hi consta que la Rosa ja ha provat de prendre totes les famílies d’hipolipemiants i no les ha tolerat. Ha estat ingressada… Com han fet la seva història clínica? De fet, a l’informe hi consta que, abans de l’ingrés, el seu tractament habitual inclou rosuvastatina. No és cert, de cap manera.

Segurament, el metge que l’ha atès durant l’ingrés només ha vist els registres de la història clínica de l’hospital… Com que no està connectat a l’ecap (ICS, Atenció Primària) no deu haver vist les alertes del Prefaseg…

Perquè si jo, des de l’ecap, provo de prescriure rosuvastatina, em surt una alerta en vermell difícil de no veure…

I ara… Què li dic a la Rosa?

Que el metge de l’hospital s’ha despistat?

Per sort, la Rosa, amb molt bon criteri, no s’ha pres la medicació indicada a l’alta. Ha esperat venir a la consulta.

Advertisements

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out / Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out / Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out / Canvia )

Google+ photo

Esteu comentant fent servir el compte Google+. Log Out / Canvia )

Connecting to %s